Stretne sa mediálny influencer, klimatická aktivistka, milovník pizze a rýchlych áut a najstabilnejší génius na svete… nie, to nie je začiatok vtipu, ale premisa prvej interaktívnej improshow O nič nejde od režisérky Silvie Vollmann z Nového divadla v Nitre. Inscenáciou chcú motivovať dospievajúcich ľudí k aktivizmu, k intenzívnejšiemu presadzovaniu pozitívnych cieľov z vlastného presvedčenia a prispieť k formovaniu iniciatívnej občianskej spoločnosti.
Témou ľudských hraníc a osobnej slobody sa zaoberal originálny koncept Icarus od česko-francúzskeho kolektívu tYhle, v naštudovaní a pod vedením pôvodného tvorivého tímu v interpretácii študentiek a študentov základných umeleckých škôl a voľnočasových umeleckých aktivít z Trnavy a okolia.
Prekračovaniu hraníc, tentoraz hraníc politickej korektnosti, sa od svojich šestnástich rokov venuje Tomáš Šrámek z projektu bedňa. Majster sveta v tzv. slam poetry z roku 2022 sa rád označuje za „verbálneho úchyla.“ Vo svojej tvorbe sa väčšinou venuje kultúrnej a spoločenskej kritike, má rád stand-up a hudobnú komédiu.
Kedy ste naposledy spravili niečo nebezpečné? Nie, nechceme vás k ničomu nabádať, no skúste sa nad tým zamyslieť. Bezpečnosť je jednou z najvyšších hodnôt tejto doby. Rozsiahly systém pravidiel a zábran má zabezpečiť, aby sa nám nikdy nič nestalo. Máme vôbec v sebe ešte vôľu riskovať? Nechýba nám ten pôžitok z prekonania vlastného strachu? Performerka, choreografka a režisérka Eliška Brtnická hľadá odpovede na tieto otázky v predstavení Hang out.
Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo si pre študentky a študentov vysokých a stredných škôl a žiačky a žiakov základných umeleckých škôl pripravilo workshop Od telesnosti k materiálu a späť. Zameriaval sa na rozvíjanie tvorivosti a kreatívneho myslenia cez prácu s telom a objektom a rozvíjanie hravosti ako základného predpokladu kreativity.
Foto: Filip Cepka, Tomáš Bokor
Kontakt TTF